Naše další zastávka na cestě po kuchyních celého světa probíhala v Indii. Pro změnu jsme se opět nespoléhali na nabídku místních restaurací, ale na vlastní kuchařský um. Pojďte se podívat, co jsme uvařili a jak nám to chutnalo.
Přesně specifikovat indickou kuchyni je nesnadný úkol a to především díky její rozloze a různým zvyklostem v různých odlehlých regionech. I přes to má indická kuchyně, stejně jako ostatní, svá tradiční jídla a tradiční způsoby přípravy.
Zanechme teorie a pojďme se podívat na recepty tradičních indických pokrmů. Jako předkrm si připravíme kapsičky zvané Samosa s rajčatovým Čatní, polévka bude z červené čočky, hlavní chod bude kuře Vindaloo s indickou rýží a jako dezert tradiční indická Halva.
Samosa & Čatní
Samosa – suroviny:
- 2 a 1/2 šálku hl. mouky
- 3 lžíce másla
- olej, sůl
- 1/2 kg brambor
- 1 šálek zeleného hrachu
- 1 lžička kmínu
- 1 lžička mle. chilli
- 2 lžičky koriandru
- 1 lžička garam masala
- 7 zelených chili
- 1 malý kousek zázvoru
- 1/2 trsu lístků koriandru
- sůl
Postup:
- Omyté a oloupané brambory nakrájíme na malé kostičky. Ze zázvoru a chili papriček, umeleme jemnou pastu. Připravíme si očištěné a omyté lístky koriandru.
- K prosáté mouce přidáme sůl, promícháme a přilijeme máslo a trochu vody. Na vále postupně vypracujeme tužší těsto. Těsto přikryjeme vlhkou utěrkou a necháme odpočinou.
- Na rozpáleném oleji opražíme krátce kmín, přidáme připravenou pastu ze zázvoru a papriček, brambory, hrách, koriandr, chilli, koření garam masala a posolíme. Vše promícháme a krátce osmažíme.
- Pánev přikryjeme pokličkou a vše dusíme, dokud brambory a hrách nejsou měkké. Přidáme lístky koriandru a mícháme tak dlouho, dokud se ze směsi neodpaří voda.
- Z odpočatého těsta vytvoříme malé placičky, které nožem přepůlíme. Každou půlku zpracováváme, abyychom ji mohli naplnit směsí z brambor. Vytvoříme trojhránky, které pořádně utěsníme.
- Trojhránky osmažíme dozlatova na oleji. Pokládáme na ubrousek a podáváme horké s čatní.
Čatní – suroviny:
- 1 kg tvrdších rajčat
- 1/4 kg cukru
- kousek zázvoru
- 2 lžičky mletého chilli
- 1 lžička koření garam masala
- 1 lžička kmínu
- 1 lžička fenyklu
Postup:
- Omytá rajčata nakrájíme a očištěný zázvor nastrouháme.
- Rajčata a zázvor zalijeme dvěma šálky vody a uvaříme do měkka. (dal bych spíš jeden vařil jsem to skoro 2hodiny než mi to pak zhoustlo a chuť se tak od půlky vaření už podle mě neměnila).
- Propasírujeme nebo rozmiksujeme přidáme koření a posolíme.
- Vaříme dokud čatní nezhoustne.
- Při podávání má mít čatní pokojovou teplotu
Kapsičky byly netradiční a moc dobré. Kombinace hrachu a brambor je v našich končinách nezvyklá a každá druhá česká kuchařka by si tento recept jistě vylepšila o nějakou uzeninu či maso. Pikantní Samosu skvěle doplnilo nasládlé Čatní, které se samo o sobě hodí jako univerzální omáčka k pokrmům – třeba jako náhrada kupovaného sladkého chilli.
Indická polévka z červené čočky
Suroviny:
- 1 balení červené čočky
- 1 velká cibule
- čtvrt kostky másla
- hladká mouka
- 1,5 litru vody
- sůl, pepř, kmín, chilli, popř. zázvor
- 3 střední mrkve
- 1/2 hrnku sušeného kokosu
Postup:
Ve větším hrnci rozpustíme máslo, nechápe zpěnit cibulku, zaprášíme moukou. Poté přidáme 1,5 litru vody, celý balíček čočky a na jemno nastrouhané mrkve. Vaříme cca 15 minut. Čočka se velmi rychle rozvaří, proto vařte na mírném plameni a kontrolujte. Dochuťte solí, pepřem, drceným kmínem, sušeným chilli, kokosem nebo čerstvým zázvorem.
Pálivější polévka nás skvěle připravila na to, co nás čekalo v hlavním chodu. Opět netradiční kombinace červené čočky, pálivého chilli a aromatického kokosu byla perfektní.
Kuře Vindaloo
Suroviny:
- tři kuřecí prsní řízky
- dvě až tři velké cibule
- dvě chilli papričky (klidně i osm)
- šest stroužků česneku
- kus čerstvého zázvoru
- lžička kurkumy a řeckého kmínu
- tři lžíce octa
- lžička sušeného koriandru
- lžička koření garam masala
- půl lžičky skořice
- jeden a půl lžičky pepře
- lžička hořčičného semínka
- půl lžičky soli
- půl šálku vody
Postup:
Usmažte hnědý cibulový základ. Česnek a papričky nasekejte a opečte na oleji. Přidejte ostatní druhy koření, orestujte a vzniklou kašičku dejte stranou. Nakrájejte maso na kousky a zprudka je osmažte na oleji. Přidejte ocet, vodu, cibulový základ a pálivou kašičku a nechte bublat na malém plameni asi půl hodiny, až to hezky zhoustne.
Indická rýže
Suroviny:
- 200 g dlouhozrnné rýže
- dvě cibule
- dvě lžíce slunečnicového oleje
- půl lžičky mleté kurkumy
- svitek skořicové kůry
- rozdrcená semínka ze šesti kardamomových lusků
- lžičku kmínu
- hrst rozinek a pražených oříšků kešu
Postup:
- Pokrájejte dvě cibule a ve velké pánvi nebo v hrnci je na dvou lžících slunečnicového oleje osmažte dozlatova.
- Ve větším hrnci přiveďte k varu vodu se lžičkou soli. Jakmile začne voda bublat, vsypte rýži, zamíchejte a znovu přiveďte k varu. Poté plamen trochu stáhněte, aby se rýže vařila stejnoměrně, a ne příliš rychle.
- Do vody při vaření přidejte půl lžičky mleté kurkumy (dodá rýži zlatožlutou barvu a příjemnou chuť) a svitek skořicové kůry.
- Po deseti minutách varu bez pokličky a bez míchání (to způsobuje lepkavost rýže) ‚vylovte‘ jedno nebo dvě zrnka a ochutnejte. Pokud jsou ještě moc křupavá, vařte rýži ještě minutu a pak ji opět otestujte. Hotovo máte tehdy, když je sice měkká, ale pevná na skus.
- Rýži slijte a opláchněte. K cibuli přimíchejte rozdrcená semínka ze šesti kardamomových lusků, lžičku kmínu a krátce osmahněte. Přidejte hrst rozinek a pražených oříšků kešu a poté vsypte horkou žlutou rýži.
Opět netradiční ingredience a velmi povedená kombinace rýže, která byla lehce nasládlá a voněla po skořici, s kuřetem, které bylo velmi pikantní (chvílemi až k pláči) a díky použitému koření obsahovalo mnoho různých chutí a vůní.
Halva
Suroviny:
- Cukr krupice 300 g
- Krupice 225 g
- Máslo 200 g
- Mléko 650 ml
- Muškátový oříšek 1/2 lžičky
- Rozinky 35 g
- Šafrán 10 kusů
- Vlašské ořechy 35 g
Postup:
- V hrnci smíchejte vodu (nebo mléko) s cukrem, šafránem a muškátovým oříškem a vařte 1 minutu. Přidejte rozinky, snižte přívod tepla a nechte povařit.
- Ořechy opražte tak, aby zůstaly světlé, nasekejte je nahrubo a nechte stranou.
- V jiném hrnci rozpusťte máslo. Přidejte krupici a za stálého míchání dřevěnou vařečkou ji smažte asi 10 až 15 minut, dokud krupice není zlatohnědá a dokud se máslo nezačne oddělovat od zrnek. Snižte plamen.
- Nyní pomalu přilévejte do krupice slazené mléko zatímco stále mícháte. Směs začne prskat. Rychle míchejte, abyste rozmělnili případné hrudky. Přidejte ořechy.
- Přikryjte a zvolna vařte 2 až 3 minuty, dokud se veškerá tekutina nevstřebá.
Po náročných pálivých jídlech byl dezert příjemným zpestřením a skvěle uhasil požáry v našich útrobách. Máte-li rádi klasickou krupicovou kaši, budete Hlavu milovat. Pokud nemáte rádi pálivá jídla, je toto přesně ta část indické kuchyně, na kterou byste se měli zaměřit.
Celkově hodnotím tento experiment velice pozitivně a díky skvělé atmosféře i kulinářskému umění mých společníků se jistě do restauracích na dalších zastávkách nepohrneme.
Kategorie:
Okomentovat